Senat Lisa Murkowski wygrała reelekcje.

Senat Lisa Murkowski wygrała reelekcję na Alasce, przynosząc byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi kolejną porażkę w tym, co w dużej mierze było żałosnym cyklem śródokresowym dla jego ręcznie wybranych kandydatów w konkurencyjnych wyścigach senackich.

Murkowski, jedna z siedmiu.

Murkowski, jedna z siedmiu Republikanów, którzy głosowali za skazaniem Trumpa podczas jego drugiego procesu impeachmentu, przetrwała wyzwanie ze strony popieranej przez Trumpa Kelly Tshibaka, byłej komisarz Departamentu Administracji Alaski, w pierwszych wyborach do Senatu w tym stanie, które zostały rozstrzygnięte przez głosowanie według kolejności wyboru.

Zamiast ograniczać wyborców do jednego wyboru.

Zamiast ograniczać wyborców do jednego wyboru, format ten pozwala na uszeregowanie kandydatów w kolejności preferencji. Ani Murkowski ani Tshibaka, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej rundzie wyborów powszechnych 8 listopada, nie mieli większości po dokonaniu pierwszych wyborów, co spowodowało, że w środę odbyły się rundy rewanżowe, w których karty wyborcze z wyeliminowanymi kandydatami zostały przeniesione na kolejne wybory.

Murkowski, Tshibaka, Demokratka Patricia Chesbro i Republikanin Buzz Kelley awansowali z bezpartyjnych sierpniowych prawyborów. Kelley później zrezygnował i poparł Tshibakę, ale pozostał na karcie wyborczej. Środowa dogrywka rozpoczęła się od głosów drugiego wyboru od tych, którzy woleli ostatnie miejsce Kelleya, rozproszonych wśród pozostałych trzech kandydatów. Chesbro została wyeliminowana jako następna, a głosy drugiego wyboru z jej kart pomogły Murkowskiemu przekroczyć próg.

Od początku wyścig w dużej mierze koncentrował się na dwóch czołowych republikanach i ich relacjach z Trumpem.