Po miesiącach wahania, pozwy, słowny mudsling i prawie miss pełnego procesu, Elon Musk jest teraz właścicielem Twittera.

W czwartek wieczorem, Pan Musk zamknął jego 44 miliardów dolarów umowy na zakup usługi mediów społecznych, powiedział trzy osoby z wiedzy o sytuacji. On również rozpoczął sprzątanie domu, z co najmniej czterech czołowych kierowników Twitter – w tym dyrektora generalnego i dyrektora finansowego – coraz zwolniony w czwartek. Pan Musk przybył do siedziby Twittera w San Francisco w środę i spotkał się z inżynierami i kierownikami reklam.

Zamknięcie transakcji.

Zamknięcie transakcji, która nastąpiła po miesiącach dramatu i wyzwań prawnych, jak pan Musk zmienił zdanie na temat zakupu firmy, ustawia Twitter na niepewny kurs. Pan Musk, self-described „absolutist wolności słowa”, powiedział, że chce, aby platforma mediów społecznych bardziej swobodne miejsce dla wszystkich rodzajów komentarzy i że będzie „odwrócić stały zakaz” byłego prezydenta Donald J. Trump z usługi.

Otwarte podejście pana Muska do wypowiedzi na Twitterze.

Otwarte podejście pana Muska do wypowiedzi na Twitterze może zaostrzyć długo duszące się kwestie toksycznych treści i dezinformacji, wpływając na debaty polityczne na całym świecie. Wczesne testy przyjdą w ciągu kilku dni, kiedy Brazylia wybierze swojego prezydenta, a amerykańscy wyborcy pójdą do urn 8 listopada na wybory pośrednie. Twitter powiedział, że zabroni wprowadzających w błąd twierdzeń na temat głosowania i wyniku wyborów, ale to było zanim pan Musk stał się jego właścicielem.

„Nie może być rzeczywiste konsekwencje jego przywództwa,” David Kaye, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim, Irvine, który pracował z ONZ na temat kwestii wolności słowa, powiedział o panu Musk własności Twitter. „W zakresie, w jakim światowi przywódcy widzą, że mają tę przestrzeń i jest ona niemoderowana, mogą naciskać, aby zobaczyć, jak daleko mogą się posunąć”.