Koszty gazu wzrosły o 26% po tym, jak Rosja zamknęła kluczowy gazociąg

Koszty gazu wzrosły z powodu obaw o dostawy energii po tym, jak Rosja oświadczyła, że nie przywróci swojego podstawowego gazociągu do Europy.

Holenderski miesięczny dyskonto gazu, benchmark dla Europy, wzrósł aż o 30% na wczesnej giełdzie w poniedziałek.

Gazociąg Nord Stream 1 miał powrócić w sobotę po tym, jak został zamknięty na trzy dni.

W każdym razie rosyjska państwowa firma energetyczna Gazprom powiedziała, że wyśledziła przerwę.

W związku z tym, że nie ma w tym kraju żadnych problemów, nie ma możliwości, aby w przyszłości nie było to możliwe.

Przedstawiciel Kremla powiedział w poniedziałek: „Problemy z syfonem pojawiły się w wyniku zezwoleń wymuszonych przeciwko naszemu narodowi i przeciwko różnym organizacjom przez państwa zachodnie, w tym Niemcy i Wielką Brytanię.

„Nie mogło być żadnych rażących wyjaśnień, dlaczego to miałoby wywołać problemy z syfonem”.

Koszty dyskonta są ostatnio wyjątkowo niestabilne. W zeszłym tygodniu, kiedy Niemcy ogłosiły, że ich magazyny gazowe uzupełniają się szybciej niż przewidywano, koszty rabatów są wyjątkowo niestabilne.

Chociaż Wielka Brytania nie jest uzależniona od Nord Stream 1, to jednak decyzja Kremla o ograniczeniu dostaw do Europy spowodowała wzrost ogólnych kosztów gazu dyskontowego. W poniedziałek koszty w Wielkiej Brytanii wzrosły aż o 35%.

Ogólny przyrost stał za szpikulcem w pułapie kosztów rachunków za energię dla klientów w Anglii, Walii i Szkocji.

W związku z tym, że w przypadku, gdy zostanie przywódcą państwa, konserwatywna inicjatywa Liz Truss przyrzekła, że ogłosi porozumienie w sprawie zarządzania wysokimi rachunkami za energię. Jej przeciwnik, Rishi Sunak, powiedział, że będzie celował w kolejne raty skupione na najbardziej niefortunnych.

W każdym razie organizacje brytyjskie nie są zabezpieczone przez limit wartości, a w zeszłym tygodniu Brytyjskie Izby Handlowe ostrzegły, że firmy „zamkną swoje wejścia w tym zimniejszym okresie roku” w przypadku, gdy nie otrzymały pomocy w zdejmowaniu rachunków.

Nie ma powrotu do zależności od rosyjskiego gazu
G7 zgadza się na wymuszenie limitu kosztów na rosyjskiej ropie
Jak Rosja usuwa gaz do Europy
Mistrz energetyczny Bill Farren-Price powiedział w programie BBC Today, że „crunch second” nastąpi w dalszej części roku, zakładając, że zainteresowanie jest szczególnie wysokie dla gazu i przekroczy to, co może być importowane.

Włączył, że patrząc aktywność rachunki za energię będzie głównym zmartwieniem dla zbliżającego się najwyższego przywódcy państwa.

Różne europejskie administracje państwowe ujawniły plany pomocy organizacjom i nabywcom w dostosowaniu się do powodziowych kosztów energii. W niedzielę Niemcy ogłosiły pakiet 65 mld euro (56,2 mld funtów), który obejmuje jednorazowe raty dla najbardziej bezbronnych i obniżki podatków dla firm o obniżonej wartości energetycznej.

Pod koniec tygodnia Szwecja i Finlandia dodatkowo zgłosiły wielomiliardowe wiązki funtów, aby pomóc organizacjom energetycznym.

’Wojenna zima’
Inni europejscy pastorzy obwinili Rosję o zaangażowanie dostaw energii jako broni monetarnej przeciwko tym, którzy wspierają Ukrainę.

Moskwa zaprzeczyła, że celowo ogranicza towary w podejściu do zimy. Przedstawiciel Kremla zagwarantował, że asercje przeciwko Rosji zachwiały pracą wsparcia.

Przedstawiciel Kremla powiedział: „Biorąc pod uwagę sposób, w jaki asygnaty nadal obowiązują, biorąc pod uwagę, że przynoszą one jawny chaos, uzasadniony, pragmatyczny, do wszystkiego, co związane z utrzymaniem wszystkich jednostek i zgromadzeń, to w tym momencie, na razie nasze oczekiwania leżą na tej jednej jednostce [i], że dbanie o nią będzie w taki czy inny sposób możliwe”.

Państwowa firma energetyczna Gazprom powiedziała, że za wnioskiem stoi wyciek ropy w turbinie na gazociągu Nord Stream 1.

Zostało to jednak zakwestionowane przez Unię Europejską i samego Siemensa, niemiecką firmę, która utrzymuje turbinę.

„Takie dziury nie wpływają zwykle na aktywność turbiny i mogą być naprawione w pobliżu. Jest to standardowy system wewnątrz zakresu prac konserwacyjnych” – powiedział Siemens w wyjaśnieniu.

Gazprom złożył deklarację o zamknięciu rurociągu w piątek wkrótce po tym, jak kraje G7 zgodziły się na pokrycie kosztów rosyjskiej ropy po stronie Ukrainy.